top of page

Проєкт «UNIVERSUM»

Історія та фото: Олександр Максимов

Ілюстрація: #ВеронікаКотик

//

130 років назад у місті Дрогобич (Львівська область) народився польський письменник Бруно Шульц. За його творами й дотепер дрогобичани ставлять театральні постановки й презентують мистецькі проєкти. У Польщі 2022 рік був оголошений роком Шульца, а театр Alter у Дрогобичі готував спектакль до ювілею. Підготовка тривала вже кілька місяців, коли 24 лютого Росія розпочала повномасштабну війну проти України. Уся команда мала вчитися виживати в нових реаліях, тож про проєкт тимчасово забули.


Водночас мешканці східних і південних регіонів України були змушені тікати з рідних міст і шукати прихистку на заході країни. До Дрогобича приїжджало багато тимчасових переселенців, зокрема акторів з Маріупольського, Київського, Сєвєродонецького та Харківського театрів. Коли митець Олександр Максимов дізнався про це, то вирішив діяти. Ідея проста: люди закриваються в собі, не мають зв’язків у нових містах, тож потрібно об’єднуватися й полегшувати побут переселенцям. Саша написав пост у себе в соцмережах із пропозицією зустрітися й зробити щось разом.
Спочатку були думки підготувати документальну виставу, де кожен актор розповів би свою історію евакуації. Однак після обговорень команда зійшлася на думці, що це слугуватиме лише додатковим тригером. Наприклад, Маріуполь і Сєвєродонецьк наразі окуповані російськими військами, а міста майже повністю знищені внаслідок бойових дій. Актори звідти втратили свої домівки та не мають, куди повертатися. Спектакль у Дрогобичі мав підтримати й відволікти їх, а не повертати у травматичний стан.

Тоді Саша згадав про рік Бруно Шульца. Його сюжети часто звертаються до Другої світової війни, і вимушені переселенці знають про війну з власного досвіду. Молодий актор Іван Шаран з Києва повністю взяв на себе підготовку спектаклю, сценарію, сценографії та адаптації. Так проєкт «UNIVERSUM» набув гострої актуальності та свіжого звучання, а також став режисерським дебютом Івана.Comments


bottom of page