top of page

«Перемеблі»

Історія та фото: Андрій Батін, Юрій Грановський, Олександр Манукьянс

Ілюстрація: #АннаІваненко

Коли люди вимушені тікати від війни, ймовірно вони опиняться в некомфортному для них середовищі: часто переселенців селять у школи, старі гуртожитки, необлаштовані мобільні будинки. Однак тимчасове житло не має принижувати гідність людини, а переселенців слід навпаки оточувати більшою турботою — так вважають засновники ініціативи «Пeрeмеблі».


У минулому, Андрій та Юра розвивали урбаністичний проєкт «Агенти змін», метою якого є формування міського середовища та комунікації в ньому, а в основі його лежить повага до людини, інклюзивність та відкритість простору. А перед самим початком повномасштабної війни, Андрій із Сашею, засновником Manukians Studio, думали про власну лінійку багатофункціональних меблів. Відтак, повномасштабне вторгнення Росії в Україну надало остаточний поштовх працювати в цьому напрямку. Хлопці почали вести соцмережі «Дизайн для ворожого світу», де публікували інструкції, як із доступних матеріалів зібрати зручні й естетичні меблі для бомбосховищ, блокпостів чи тимчасового помешкання.


Коли Саші, якому вдалося вибратися з Бучі, довелося облаштовуватися в новому помешканні, він вирішив скористатися порадами з «Дизайну для ворожого світу» і самостійно сконструювати душ і пристрій для ручного прання. Так дизайнери переконалися в життєздатності свого задуму й стали шукати прихисток, щоби допомогти з меблями. Водночас їхні знайомі почали переробляти в хостел для переселенців старий готель у місті Хуст на Закарпатті. Андрій, Юра та Саша взялися за розробку меблів для трьох спільних зон у хостелі: місця зустрічі, коворкінгу та ігрової.

Дизайн меблів мав відповідати чотирьом принципам:

  1. Доступність: усі матеріали можна придбати в магазині чи на ринку, для збірки не потребується професійних інструментів чи особливих навичок.

  2. Універсальність: кожен предмет можна використовувати для декількох цілей. Наприклад, у «Хуст Хостел» ввечері на табуретах у спільній зоні можна дивитися кіно, а вдень скласти їх у стіл для роботи.

  3. Відкритість: усі інструкції та креслення викладені у вільному доступі на сайті та в соцмережах «Парамеблів».

  4. Залученість: користувачі активно залучені у творення простору, переосмислення його конфігурації та окремих об’єктів, пошуку нових способів використання.


Зараз у «Хуст Хостелі» проживає близько 150 переселенців, які користуються меблями дизайнерів. Однак засновники «Парамеблів» не орієнтуються виключно на мешканців тимчасового житла: їхні вироби будуть актуальними й після війни, а стіл чи стелаж мають гармонійно вписуватися й у власну квартиру.


Підтримати хлопців можна тут.

Comments


bottom of page